Cyklostezky

Cyklistická naučná stezka - Okolo Třeboně

stezka Okolo Třeboně

39 km, 22 zastávek

Stezka vytváří okruh v lesnaté a rybničnaté krajině východně od Třeboně.

Trasa je vedena po málo frekventovaných asfaltových silnicích III. třídy a zčásti po lesních cestách. a hrázích rybníků. Stezka začíná na hrázi rybníka Svět a pokračuje po hrázi rybníka Opatovického.

Dále vede trasa k rašeliništi Spálená borkovna, kde se těží rašelina pro potřebu lázní. Odtud směřuje lesní cestou k myslivně Barbora, aby posléze přetnula Zlatou stoku a zamířila k hrázi mezi rybníky Nový a Starý Kanclíř a dále k obci Lutová (zde protíná spojku s dálkovou cyklotrasou Praha - Vídeň), Stříbřec a Stará Hlína. Cestou protíná tok Nové řeky, k níž jezdívala rybařit Ema Destinnová a míjí rybníky Vyšehrad a Starý a Nový Vdovec.

Po hrázi rybníka Vítek míří k největšímu rybníku Rožmberku a kolem Nové Hlíny se vrací směrem k Třeboni.

Cyklotrasa - naučná stezka Rožmberk

22 km, 12 zastávek, pro pěší i cyklisty

Tato stezka začíná a končí v Třeboni, jejím tématem je rybníkářství a je proto logické, že vede kolem největšího českého rybníka - Rožmberka (současná rozloha vodní plochy je cca 420 ha). Mezi zajímavá místa na trase patří Třeboňský zámek a Schwarzenberská hrobka v Třeboni, vodní kanál Zlatá stoka nebo historický kamenný most ve Staré Hlíně                                                                        

Nejbližší úsek hráze rybníka Rožmberk leží přibližně 4 km od Třeboně. Rožmberk je ve skutečnosti přehradou na řece Lužnici, jejíž vody jsou zadržovány mohutnou dvoustupňovou hrází. Hráz je nejen impozantním technickým dílem, ale i zajímavou přírodovědeckou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách hnízdí řada druhů ptáků.

V zimě bývá Rožmberk jedním z center výskytu orlů mořských. Na hladině rybníka můžete spatřit velké množství vodních ptáků - zejména v době podzimního vypouštění se zde zdržují tisíce kachen, hus, bahňáků, volavek a dalších ptáků.

Rybníky u Chlumu u Třeboně - cyklovýlet Třeboňsko

Rybníky u Chlumu u Třeboně jsou jednou z mnoha lokalit Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, které jsou doporučovány návštěvníkům se zájmem o přírodní zajímavosti a vůbec všem, kteří hledají odpočinek při toulkách přírodou v okolí Třeboně. Lokalita je tvořena rozsáhlou soustavou velkých rybníků vzájemně oddělených pouze úzkými hrázemi. Na rybnících je řada ostrovů, jejich břehy jsou členité, obklopené starými lesními porosty. Chlumská rybniční soustava je velmi cennou botanickou a ornitologickou lokalitou – rozsáhlé ptačí kolonie lze sledovat z hrází. V blízkém lesním komplexu hnízdí dokonce vzácný orel mořský.Chlumská rybníční soustava se plně začlenila do přírody Třeboňska a vznikla tak jedinečná krajina, která uchvátí každého návštěvníka.

 

Cyklistická trasa stezkou Emy Destinnové

Jednou z významných osobností třeboňské historie byla bezesporu Ema Destinnová. Po stopách této osobnosti vede i tento cyklovýlet. Začátek je v Třeboni přes Stříbřec, Pístinu do Stráže nad Nežárkou, kde Ema Destinnová žila na místním zámku. Dále pak cyklotrasa pokračuje přes Jemčinu k pomníku Emy Destinnové u památného stromu.
Zpět do Třeboně se se dostanete přes přírodní rezervaci v okolí rybníků u Vitmanova.

Stezkou a po stopách Emy Destinnové        

Stezka je dlouhá asi 48 km a je opravdu pěkná, v krásném a příjemném prostředí.

 

Dunajovická hora - na kole v okolí Třeboně

Šest kilometrů severozápadně od Třeboně je Dunajovická hora, zalesněný vrch s překrásným výhledem na celé Třeboňsko, kde kromě několika lomů stojí poutní barokní kaple Svatého Kříže se studánkou a křížovou cestou ze 14 zděných kapliček. Křížová cesta je nově opravena.      

Na hoře se těžil kámen, který souvisí se stavbou rybníka Rožmberk; stavitel Jakub Krčín odtud bral kámen do základů hráze. Zalesněná hora dodnes skrývá ve svém středu zatopený lom.

Na Dunajovické hoře byla v roce 1939 postavena dřevěná rozhledna, která ale zřejmě v období druhé světové války zanikla. Obec znovu usiluje o postavení rozhledny; vše je otázka získání potřebných finančních prostředků a potřebných povolení.

K hoře vede cesta z Dunajovic směrem na Horní Miletín, a hned za vsí se dáme po stezce vlevo.

Cyklovýlet Třeboňsko - Červená Lhota

Třeboňsko je oblíbeným místem pro vyznavače cykloturistiky, neboť se zde nachází celá řada naučných cyklostezek, které vás provedou jihočeskou krajinou a prostřednictvím informačních tabulí vás seznámí se zajímavostmi Třeboňska.

Máte-li Třeboňsko již projeté a jste zdatnějšími cyklisty, pojeďte s námi na cyklovýlet z Třeboně na Červenou Lhotu. Cestou tam (38 km) musíme zdolat mírné převýšení; zvláště před obcí Pleší nás čeká táhlý téměř kilometrový kopec, kde oceníte přehazovačky, ale cestou zpět do Třeboně se tento odpočinkový úsek bude hodit. Celá trasa vede po okrskových cestách s malým provozem aut, pouze mezi obcemi Hamr a Pleší musíme asi 150 m po státní silnici.

Na Červené Lhotě si dejte pauzu a navštivte renesanční, cihlově zbarvený zámek, stojící na kamenném ostrůvku, obklopený ze všech stran Zámeckým rybníkem. Nezapomeňte ale: čeká vás ještě zpátečních 38 km.

 

 

Cyklovýlet kolem Opatovického rybníka, rybníka Svět a Třeboně

Poměrně nenáročný cyklovýlet kombinující asfaltové silnice, šotolinové cesty i prošlapané stezky začíná a končí v Třeboni.

Kromě krásné přírody a velkého množství rybníků jsou na trase i zajímavosti historické, a protože část trasy kolem rybníka Svět kopíruje naučnou stezku, může přinést i poučení.
 
Cyklotrasa vede po hrázi rybníka Svět z Třeboně do Branné.
Zde opouští hlavní silnici a po zelené značce míří na jihozápad. Brzy ale zelenou turistickou trasu opouští a vede kolem rybníka Děkance do Domanína. U rybníka Děkance se na chvíli zastavte, abyste mohli obdivovat velké množství vodního ptactva i vznešené volavky.
Z Domanína vede trasa zpět do Třeboně. U autokempu Třeboňský ráj odbočuje ke Schwarzenberské hrobce a hřbitovnímu kostelu sv.Jiljí, kolem loděnice kopíruje břeh rybníka Svět.
Cesta přešla z asfaltové na polní a nakonec se změnila na dobře průjezdnou pěšinu. Po úzké šíji vede mezi rybníky Svět a Církvičným k usedlostem Odměny. Další cesta vede krásným borovým lesem. Nejprve jsou na cestě nepříjemné povrchové kořeny, ale brzy se cesta zlepší. Pilu Spolský mlýn je vhodné obejít po značené stezce. Dále trasa pokračuje mezi rybníky Horní a Dolní Zlatník k silnici č.34. Část cesty vede hlubokým úvozem, který navozuje atmosféru starých formanských cest. Za silnicí pokračuje pěkná polní cesta až k Prelátskému rybníku, kde se napojuje na zelenou turistickou značku a přivede Vás do obce Břilice. Na Břilickém rybníku, který kop
íruje celou jižní stranu obce, můžete opět obdivovat 
vodní ptáky. Na kraji Břilice začíná cyklostezka, která vede až do Třeboně. Po Jiráskově ulici dojedete k Bertiným lázním, kolem kterých vede pěkně upravená šotolinová cyklostezka k Hradecké bráně. Tou projedete na Masarykovo náměstí. Zde je několik možností se najíst nebo občerstvit. .Z Masarykova náměstí ulicí Petra Voka projedete třemi bránami přes Žižkovo a Trocnovské náměstí k pomníku Jakuba Krčína na břehu rybníka Svět.
 
Cyklotrasa je dlouhá 28 km, nenáročná, typická pro Třeboňskou krajinu. 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení