Holašovice

Holašovice se nacházejí západně od Třeboně, za Českými Budějovicemi, zhruba 15 km. Vesnička, jejíž domy se dochovaly ze  70. let 19. století, tvoří unikátní celek. Domy jsou postaveny ve stylu tzv. selského baroka, který je k vidění v takovém stavu jen zde na Jihu Čech. V roce 1995 byla vesnice vyhlášena památkovou rezervací a roku 1998 byla zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Projděte se Holašovicemi

Najdete zde celkem 23 chráněných usedlostí, které celkem obsahují 120 budov. Tvoří tak ucelený památkový soubor, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran a různých ohrazení. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu celé návsi, která je veliká zhruba 210 x 70 metrů.

Je zde téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími obytných domů a sýpek, propojených ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem tzv. lidového nebo selského baroka na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz.

Ve vesničce můžete navštívit typické hospůdky, zakoupit si keramiku a přenést se o dvě stolení nazpět. Vesnička má i informační centrum, ve kterém je výstava.

Holašovice najdete 42 km od Penzionu Třeboň Admirál


Zvětšit mapu

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení