Divadlo J. K. Tyla v Třeboni

V Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách.

Divadlo bylo postaveno v roce 1832. Současný interiér divadla však pochází až z roku 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872.

Z historie divadla

Třeboňské divadlo bylo vybudováno v roce 1832 v prostorách někdejší sladovny městského pivovaru. V hledišti je zavěšen dřevěný zlacený lustr z buquoyských skláren na Novohradsku. Malířská výzdoba stropu a stěny nad jevištěn jsou dílem píseckého malíře F. Skály, který roku 1872 vytvořil také malbu na hlavní oponě s alegorickým výjevem příchodu Apolla s bohyněmi Thalie a Melpomené a s družinou do města. Tato opona je jedna z nejstarších divadelních opon v Česku.

V nově postaveném divadle se představil loutkař Matěj Kopecký. V divadle svého času také vystoupila Ema Destinnová, a prý i Antonín Dvořák.

Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla a jeho divadelní kočovné společnosti v Třeboni (1852, 1856).

K oponě Františka Skály

Fofografie opony byla součástí velké putovní výstavy fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010.

„Oponu s námětem Múz vznášejících se nad Prahou, mytickým centrem národního obrození, pojal František Skála v podobě barokních apoteóz světců. Návaznost na barokní konvence dokládá i nezvyklé rozhrnutí opony k jedné straně bez ohledu na divadelní praxi roztahování opony ze středu do strany. K baroku odkazuje i vznášející se andělíček, který oponu roztahuje. Vzestup Múz na nebe je ovšem sekularizován: skupinu Múz zastupujících jednotlivé uměny nesou na nebe letící labutě, pro božskou emanaci zde místo není. Primitivní provedení opony převádí ambiciózní tematiku z kontextu vysoké kultury do roviny lidové.“Tomáš Vlček

„Skálova opona je patrně jednou z nejstarších měšťanských opon. Pod vznášejícími se alegorickými postavami ztělesňujícími Divadlo, Hudbu a Malbu se otevírá pohled na panoráma Prahy. Praha je zde patrně připomenuta jako příklad a vzor bohatého kulturního života.“Milan Kreuzzieger

Divadlo J. K. Tyla dnes

Divadlo je dodnes hojně využiváno. V devadesátých letech minulého století byl při částečné rekonstrukci vytvořen i bezbariérový vstup (výtah) a před několika lety byly při stavbě „sousedícího“ loutkového divadla upraveny vstupní prostory.

Divadlo dnes spravuje městské kulturní středisko, které zde pravidelněpořádá divadelní a koncertní představení a v sezóně zajišťuje prohlídky divadla s průvodcem. Své místo zde ma i místní ochotnické divadlo Kajetán.

Přijeďte se podívat do krásné malebné Třeboně, ubytování najdete v našem penzionu Admirál - rezervujte si ubytování >>

 

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení