Obec Římov

Obec Římov je významným jihočeským poutním místem. Nachází se asi 14 km jižně od Českých Budějovic na toku řeky Malše v nadmořské výšce 480 m. Jeho historie sahá sice až do 10. století, význam obce však vzrostl teprve s vybudováním křížové cesty ve druhé polovině 17. století.

V obci se nachází před kostelem památná lípa Jana Gurreho, která byla v roce 2008 vyhlášena jako Strom roku ve stejnojmenné anketě. Památná lípa před kostelem Svatého Ducha je přes 650 roků stará.

Hlavní dominantou obce je zámek Římov. V obci se nachází poutní kostel sv. Ducha a železniční muzeum Roubenka, v okolí obce je křížová cesta a vodní nádrž Římov.

Vodní nádrž Římov

Římov je vodní nádrž vybudovaná v letech 1971-1978 na řece Malši u Římova. Nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a široké okolí. Z tohoto důvodu, aby byla zajištěna primární kvalita vody na co nejvyšší úrovni, je snahou udržovat v nádrži, pokud možno, co nejvyšší množství vody. Sypaná přehradní hráz je 290 m dlouhá a v koruně 45 m vysoká. Po přehradě Trnava je to druhá nejmladší sypaná přehradní hráz v tomto regionu.   

Vodní nádrž vytvořila jezero o ploše 210 hektarů, které pojme až 34,5 mil. krychlových metrů vody. Po koruně hráze vede silnice a také červená značka z Římova do Svatého Jana nad Malší. Po západním břehu nádrže vede trasa žluté značky z Římova do Velešína. Východní břeh je zpřístupněn modrou turistickou značkou z Římova do Kaplice.

 

 

Římov je od Třeboně 29 km, doporučujeme, si tam udělat výlet na celý den.

Ubytování si můžete v penzionu Admirál Třeboň zarezervovat zde :

[[FORMULAR id=form_23 title="Rezervace%20z%20www.penzion-admiral.cz"]]

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení