Graselova stezka

Trasa naučné Graselovy stezky pojmenované podle lupiče Johanna Georga Grasela (1790 - 1818), který působil na Slavonicku, vede krajinou mezi Slavonicemi a Českým Rudolcem.

Stezka je zaměřena na seznámení s vlastivědnými zajímavostmi Slavonicka. Připomíná jednak působení Johanna Grasela, který v této oblasti provozoval svoji loupežnickou "živnost" na přelomu 18. a 19. století, ale přibližuje i historii osidlování zdejší krajiny, upozorňuje na přírodní zajímavosti a nechybí ani připomenutí významných sakrálních staveb.

Stezka je určena pěším návštěvníkům, z větší části je sjízdná i pro cyklisty. Na její 12 km dlouhé trase je umístěno 9 zastavení osazených informačními tabulemi, na kterých jsou popsány jednotlivé zajímavosti. Stezka vede ze Slavonic do Českého Rudolce, lze ji absolvovat i v obráceném směru. Výchozí bod stezky je ve Slavonicích nedaleko Dačické brány ve směru na Stálkov. Za kostelem svatého Jana Křtitele (po levé straně) odbočuje vpravo cesta, která přivede návštěvníky k 1. zastavení stezky.
V terénu je její trasa vyznačena logem stezky a místním značením (žluté kolečko na hnědém podkladě.

Stezka vede ze Slavonic do Českého Rudolce. Stezku lze absolvovat v obou směrech. Na stezce se můžete kochat výhledem na Slavonice. U lesních rybníků pak obdivujte zvěř a rostlinstvo. Zajímavé je také seskupení balvanů, Graselova sluj – údajně loupežníkova skrýš. Také pak tzv. Schillerovy kameny, u kterých údajně F. Schiller nalezl námět pro své dílo Loupežník. Významnou technickou památkou na trase je celodřevěná vodní Peníkovská pila. V Českém Rudolci se pak můžete obdivovat ještě ruinám zámku zvaného „moravská Hluboká“.
 
 
 

 

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení