Třeboňský augustiniánský klášter

Bývalý augustiniánský klášter v Třeboni naleznete kousek od Jiráskových sadů, u  Masarykova náměstí. Souboru budov bývalého augustiniánského kláštera dominuje kostel svatého Jiljí. Dějiny Třeboně jsou úzce spjaty s klášterem. Klášter byl předním centrem vzdělanosti a umění v Jižních Čechách. Areál kláštera byl v roce 1995 vyhlášen Národní kulturní památkou. Augustiniánský klášter založili Rožmberkové v roce 1367 v sousedství kostela svatého Jiljí, pocházejícího z roku 1280.

V budově konventu se do dnešních dnů dochovala, v původní podobě, křížová chodba. Na jižní straně nádvoří, rozkládající se před konventem, nechal v roce 1380 Petr z Rožmberka postavit dům s kaplí svatého Jana Křtitele.

Ostatní budovy tvořící toto nádvoří pocházejí převážně z 18. století. Ve středu nádvoří je kašna zhotovená na konci 17. století. Kostel svatého Jiljí je dominantou areálu kláštera a v době výstavby kláštera byl kostel přestavěn.

Interiér kostela zdobí malby z 15. století. V roce 1897 až 1903 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kláštera a kostela a kostelní věž byla regotizovaná.

Z vybavení klášterního kostela se za nejcennější považují dvě umělecká díla:

Jsou to tři oltářní desky Mistra Třeboňského a druhou nejvýznamnější památkou je z doby kolem roku 1400 Madona Třeboňská, kterou můžete dodnes vidět v třeboňském kostele. 

Více informací o stavbě, historii, významných osobnostech kláštera a dalších důležitých událostech se můžete dočíst v knize Jaroslava Kadlece Klášter augustiniánských kanovníků v Třeboni (2004).


V okolí můžete navštívit zámek v Třeboni, Schwarzenberskou hrobku, rybník Svět, pivovar Bohemia Regent či lázně.
 

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení