Provaznické muzeum Deštná

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od 70. let 18. století, kdy přišel do městečka rod Kliků. Jediné provaznické muzeum v České republice se nachází v bývalé dílně jednoho z nejstarších provaznických rodů.

Seznamte se s historií provaznického řemesla, prohlédněte si funkční stroje a nářadí na výrobu provazů od druhé poloviny 18. století až po dnešní dobu.

 

Poslední provazník z tohoto rodu byl Karel Klik, který zřídil v bývalé dílně svého domu provaznické muzeum, jediné tohoto typu v Čechách.

Těšit se můžete na praktickou ukázku a postupy při výrobě provazů, popruhů, rohožek atd. Dále si nenechte ujít zajímavé ukázky zpracování lnu, síťování, výrobu klubíček na ručním stroji.V muzeu návštěvníci uvidí staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů a na dobových provaznických strojích.
 

Součástí expozice je pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, dále o stáčecí stroj 80-100 let starý , na kterém se vyráběli stáčené šňůrky, zajímavá je také 80 let stará zkoušečka pevnosti provazů a více něž 100 let starý stroj na předení a stáčení provazů.


Většina strojů je stále provozuschopná. Součástí expozice jsou ukázky materiálů, ze kterých provazy vznikají, jako je len, juta, kokosová vlákna . Expozice doplňuje ukázka výrobků z provazů a součástí muzea je sbírka historických šicích strojů.

Otevírací doba muzea

květen, červen, září denně kromě pondělí od 11:00 hod do 15:30 hod
červenec – srpen od 9:30 do 16:30 hod.

Provaznické muzeum můžete spojit s návštěvou leteckého muzea v Deštné.

Při své cestě doporučujeme udělat si malou pauzu a navštívit stálou expozici Emy Destinnové ve Stráži nad Než. a rovněž návštěvu krásného města Jindřichův Hradec

Deštná je od našeho ubytování v Třeboni vzdálená 46 km 


Zvětšit mapu

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení