Hornické muzeum Rudolfov

Filip a Jakub je název zaniklé středověké šachty, na jejímž místě se dnes nachází Hornické muzeum v Rudolfově se známou expozicí těžby stříbra.

Koho by dnes napadlo spojovat Jižní Čechy a Českobudějovicko s hornictvím? První zmínky o těžbě stříbra u Budějovic v oblasti dnešního Rudolfova pochází již z roku 1385 a skutečné dolování je zřejmě ještě staršího data. Intenzívní báňská činnost však začala až v polovině 16. století a skončila českým stavovským povstáním a následnou třicetiletou válkou. Zdejší doly se ve své době řadily mezi nejvýznamnější kutiště v Čechách. Památek na nejslavnější období najdeme dnes v Rudolfově skutečně poskrovnu.

V roce 1990 byly soukromou iniciativou dokončeny dvě trasy hornické naučné stezky do blízkého okolí, mapující poslední zbytky hornických památek.
V roce 1996 bylo slavnostně otevřeno malé hornické muzeum, kde se dozvíte o dolování stříbra v rudolfovském revíru 1385-1914.
 
K prohédnutí jsou zde důlní mapy, horniny, minerály, kahany, lampy, modely důlních zařízení, replika štoly s pracujícím středověkým havířem. Expozice dokumentuje historii těžby stříbra, dějiny města - lokální expozice historie hornického města i jeho novodobá historie.
 
Vyvrcholením nadšeneckých aktivit se pak stalo uspořádání historicky prvních Hornických slavností města v roce 2000, které jsou konány od té doby každoročně na začátku června.
 

Město Rudolfov se nachází 19 km od našeho ubytování v Třeboni


Zvětšit mapu

Při cestě do Rudolfova můžete navštívit:

Neváhejte a zajistěte si ubytování v Třeboni ještě dnes >>

 

 

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení