Lišov u Českých Budějovic

Město Lišov leží v krásné krajině na pahorkatině Lišovský práh, rozdělující kotlinu českobudějovickou a třeboňskou. Nejstarší přesně datovaná zpráva o existenci Lišova pochází až z listiny , která byla sepsána a zpečetěna v Českých Budějovicích dne 1. srpna 1334. V nejstarších dobách procházela tudy důležitá obchodní tepna, takzvaná Linecká stezka, která spojovala Podunají se středem Čech.

V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar. Schwarzenberský špitál, který  nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu, dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.
 
Muzeum Františka Miroslava Čapka
 
Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.
 
Výstavní síň Jana Rafaela Schustera
 
Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu.Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.
 
Soukromé muzeum hracích strojků
 
Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.
 
Tradiční výroba nábytku
 
V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.
 
Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.
 
Při návštěvě Lišova  můžete podniknout nenáročný výlet krásnými lesy k památnému Žižkovu dubu, u kterého údajně Jan Žižka z Trocnova spřádal své plány. Trasa začíná i končí v Lišově na náměstí a je dlouhá 15 km
 
 
Město Lišov se nachází 12 km od Třeboně.
 


Zvětšit mapu

Kontakty - rezervace

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

 

 +420 737 936 375     |     info@penzionadmiral.cz

 

 

   

 

 

KDE NÁS NAJDETE

 

Svobody 1282
379 01 Třeboň

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení