Město Písek

Písek je jihočeské historické město  na řece Otavě. Centrum města spolu s širším okolím je kompletně rekonstruované. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. V rámci rozvíjejícího se turismu se v centru města nachází infocentrum.

Mezi zajimavosti města patří například kamenný most v Písku, kostel Narození Panny Marie, Písecká věž, hrad v Písku, lesnická naučná stezka. Historicky cenná je také Putimská brána. O Písku se někdy říká, že má univerzitní charakter, protože je v něm více středních škol, než je pro města takové velikosti obvyklé. Od roku 2003 zde působí i soukromá vysoká škola, Filmová akademie vzniklá z VOŠ. Písek má 2 divadla, kulturní dům, nemocnici, fotbalové hřiště a hřebčinec.

 

Kamenný most v Písku           


Město Písek se pyšní nejstarším dosud stojícím kamenným mostem v Čechách. Vystavěla ho královská písecko-zvíkovská stavební huť nepochybně ještě před koncem 13. století. Má sedm oblouků, délku 110 metrů a šířku 6,5 metru. Na obou březích býval opatřen obrannými věžemi. Levobřežní padla za oběť povodni v roce 1768, druhá věž zvýšeným nárokům na provoz v roce 1849. Most je vyzdoben kopiemi barokních soch - sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského a Kalvárie. Jediný Kristus na kříži, dílo místního cínaře Václava Hanzla z roku 1791, byl do orkánu v lednu 2007 originálem. Most je národní kulturní památkou. Během staletí musel mnohokrát čelit velkým povodním, např. v roce 1432, kdy se přes něj valila voda a strhla zábradlí. Velká povodeň způsobená dřenicí (nahromaděním ledových ker při prudkém oteplení v zimě) v roce 1768 strhla nejen již zmíněnou levobřežní věž, ale poškodila i oblouky. Jedna z největších povodní postihla město v srpnu roku 2002. Hladina řeky vystoupila zhruba o 8,5 metru a průtok vody se zvýšil více než padesátkrát. Most zcela zmizel pod vodou a jeho kamenné zábradlí skončilo v korytě řeky. Rekonstrukce přišla okamžitě po opadnutí vody a most se brzy zaskvěl v nové kráse.

Obří sochy z písku v Písku

V Písku  u známého Kamenného mostu přes Otavu každoročně pískosochaři vytvářejí nádherné obří pískové sochy.

 

Písek je od Třeboně 71 km, určitě si tam udělejte výlet na celý den. Také doporučujeme zastavit se ve městě Č. Budějovice

Ubytování si můžete v penzionu Admirál Třeboň zarezervovat zde :

[[FORMULAR id=form_23 title="Rezervace%20z%20www.penzion-admiral.cz"]]

 


Zvětšit mapu

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion Admirál v Třeboni hodnocení